Sony WH-1000XM6 Noise Cancelling Wireless Headphones Bluetooth, Platinum Silver (12 Months Warranty)
Images are illustrative. The product shown may differ from the one offered or include components not part of the product set.
| Brand | SONY |
| Model | WH1000XM6S (YY2984) |
| Product Code | WH1000XM6/SME |
| EAN Code | 4548736162679 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Specification | Version 5.3 |
| Pair two Bluetooth devices at the same time | Yes |
| Sensitivities (dB/mW) | 103 dB / mW (when connecting via the headphone cable with the unit turned on) , 102 dB / mW (when connecting via the headphone cable with the unit turned off) |
| Plug | Gold-plated L-shaped stereo mini plug |
| Magnet | Neodymium |
| Impedance (Ohm) | 48 ohm (1 kHz) (when connecting via the headphone cable with the unit turned on) , 16 ohm (1 kHz) (when connecting via the headphone cable with the unit turned off) |
| Headphone Type | Closed |
| Frequency Response (Hz) | 4 Hz - 40.000 Hz (JEITA) |
| Driver Unit | 30 mm |
| Cord Type | Single-sided (detachable) |
| Cord Length | Approx. 1.2 m |
| Wearing Style | Over Ear |
| Weight | Approx. 254 g |
| Colour | Platinum Silver |