Brother HL-L2402D laser printer 1200 x 1200 DPI A4
Product image of Brother HL-L2402D
  • Product image of Brother HL-L2402D 1
  • Product image of Brother HL-L2402D 2
  • Product image of Brother HL-L2402D 3
  • Product image of Brother HL-L2402D 4
  • Product image of Brother HL-L2402D 5
VendorBrother
Product codeHL-L2402D
Warranty 2 years
Ships in 3-5 bd
Quantity5+ pcs
Maximum duty cycle:
35000 pages per month
Printing colours:
Black
Number of print cartridges:
1
Market positioning:
Home & office
Product colour:
Grey
Built-in display:
No
AC input frequency:
50/60 Hz
Power consumption (off):
0.08 W
AC input voltage:
220 - 240 V
Power consumption (standby):
43 W
Power consumption (printing):
440 W
Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC):
0.34 kWh/week
Operating temperature (T-T):
10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H):
20 - 80%
Storage relative humidity (H-H):
35 - 80%
Storage temperature (T-T):
0 - 40 °C
Width:
356 mm
Weight:
6 kg
Height:
183 mm
Depth:
360 mm
Wi-Fi:
No
Ethernet LAN:
Mobile printing technologies:
Brother iPrint & Scan
Linux operating systems supported:
Yes
Windows operating systems supported:
Windows 11
Sound power level (printing):
65.6 dB
Sound pressure level (printing):
48 dB
Internal memory:
64 MB
Manual:
Yes
Included cartridge capacity (black):
700 pages
Quick installation guide:
Cartridge(s) included:
Cables included:
AC
Warranty card:
Direct printing:
USB port:
Booklet printing function:
Watermark printing:
Maximum resolution:
1200 x 1200 DPI
Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter):
15 ppm
N-up printing:
Colour:
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter):
30 ppm
Duplex printing:
Time to first page (black, normal):
8.5 s
Duplex printing mode:
Auto/Manual
Print technology:
Laser
Economical printing:
Total output capacity:
150 sheets
Total number of input trays:
1
Total input capacity:
251 sheets
Paper tray media types:
Recycled paper, Thin paper, Thick paper, Envelopes, Labels, Plain paper, Bond paper
Paper tray media weight:
60 - 163 g/m²
ISO A-series sizes (A0...A9):
A4, A5, A6
Envelopes sizes:
Com-10, Monarch, DL, C5
Custom media length:
127 - 355.6 mm
ISO B-series sizes (B0...B9):
B5, B6
Maximum ISO A-series paper size:
A4
Custom media width:
76.2 - 215.9 mm