Philips SHP2500/10 Wired TV-headphones
Product image of Philips SHP2500/10
  • Product image of Philips SHP2500/10 1
  • Product image of Philips SHP2500/10 2
VendorPhilips
Product codeSHP2500/10
Ships in 4-6 bd
Quantity4 pcs
Ships quicker
Product type:
Headphones
Wearing style:
Head-band
Recommended usage:
Music
Product colour:
Black, Silver
Control type:
Buttons
Cable length:
6 m
Connectivity technology:
Wired
3.5 mm connector:
Yes
6.35 mm connector:
Yes
Ear coupling:
Supraaural
Maximum input power:
500 mW
Acoustic system:
Closed
Headphone frequency:
15 - 22000 Hz
Impedance:
32 Ω
Headphone sensitivity:
106 dB
Magnet type:
Ferrite
Driver unit:
4 cm
Microphone type:
Not available
Cable type:
OFC
Connector(s):
3.5 & 6.3 mm