Teltonika RUT976 Redcap 5G Router, 5G, Wi-Fi 4, Dual SIM, 4x FE LAN, RS232, RS485
<
>
Images are illustrative. The product shown may differ from the one offered or include components not part of the product set.
VendorTeltonika
Product codeTELTONIKA RUT976000000
Price€515.80
Price (excl. VAT)€415.97
Ships in
3-5 bd
Quantity2 pcs
Ships quicker
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| RAM type | ddr2 |
| Ethernet LAN | Tak |
| Height | 50,0000 |
| LED indicators | yes |
| GLONASS | Tak |
| Firewall | Tak |
| Width | 100,0000 |
| Depth | 100,0000 |
| 4G standard | lte |
| Product colour | black |
| Mounting | DIN-rail/Wall mounting |
| USB 2.0 ports quantity | 1.0000 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4.0000 |
| Device type | Cellular network router |
| USB port | Tak |
| Ethernet LAN interface type | gigabit_ethernet |
| BeiDou | Tak |
| Antenna connector type | SMA/RP-SMA |
| Operating system installed | rutos |
| Wi-Fi | Tak |
| GPS (satellite) | Tak |
| Galileo | Tak |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Tak |
| Card reader integrated | Tak |
| DHCP server | Tak |
| Reset button | Tak |
| Wi-Fi standards | 802_11b, 802_11g, wi_fi_4_802_11n |
| Security algorithms | wpa2_enterprise |
| 5G standard | sub6_sa |
| Full duplex | Tak |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, SFTP, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SNMP, MQTT, Wake on Lan (WOL), VXLAN |
| Auto MDI/MDI-X | Tak |
| Antennas quantity | 5.0000 |
| Port forwarding | Tak |
| Maximum memory card size | 2000,0000 |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Compatible memory cards | microsd_transflash |
| Data network | 4g, 5g |
| Number of SIM cards | 2.0000 |
| Built-in processor | Tak |
| RAM capacity | 0,1280 |
| Power source type | dc |
| Internal storage capacity | 0,0320 |
| Market positioning | industrial |
| Weight | 295,0000 |