Electrolux EOF3H50BX
Product image of Electrolux EOF3H50BX
  • Product image of Electrolux EOF3H50BX 1
  • Product image of Electrolux EOF3H50BX 2
  • Product image of Electrolux EOF3H50BX 3
  • Product image of Electrolux EOF3H50BX 4
  • Product image of Electrolux EOF3H50BX 5
  • Product image of Electrolux EOF3H50BX 6
  • Product image of Electrolux EOF3H50BX 7
VendorElectrolux
Product codeEOF3H50BX
Ships in 2-4 bd
Quantity1 pc
Ships quicker
Number of ovens:
1
Oven size:
Medium
Oven type:
Electric
Total oven(s) interior capacity:
65 L
Oven net capacity:
65 L
Grill:
Yes
Convection cooking:
Yes
Microwave cooking:
No
Steam cooking:
No
Oven defrost function:
Bottom heating:
Fast heat:
Oven thermostat range:
50 - 250 °C
Hot air grilling:
Conventional cooking:
Number of cooking programs:
7
Cleaning technology:
AquaClean
Appliance placement:
Built-in
Product colour:
Stainless steel
Control type:
Rotary, Touch
Built-in display:
Interior material:
Enamel
Control position:
Front
Retractable knobs:
Handle colour:
Stainless steel
Knobs colour:
Display type:
LED
Door hinge:
Down
Oven door opening:
Drop down opening
Cord length:
1.5 m
Fingerprint resistant:
Wi-Fi controlled:
Timer type:
Digital
Timer modes:
Cooking time, Timer
Easy to clean:
Energy efficiency class:
A
Energy consumption (conventional):
0.89 kWh
Energy consumption (forced convection):
0.78 kWh
Energy efficiency scale:
A+++ to D
AC input voltage:
220 - 240 V
AC input frequency:
50 Hz
Energy efficiency index (EEI):
95.1
Energy efficiency class (old):
A
Installation compartment width:
56 cm
Installation compartment depth:
55 cm
Installation compartment height:
59.3 cm
Width:
594 mm
Depth:
590 mm
Height:
600 mm
Interior dimensions (W x D x H):
437 x 401 x 328 mm