Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 1
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 2
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 3
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 4
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 5
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 6
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 7
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 8
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 9
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 10
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 11
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 12
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 13
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 14
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 15
  • Product image of StarTech.com 10F-DP-HDMI-4K60-HDR 16
VendorStarTech.com
Product code10F-DP-HDMI-4K60-HDR
Ships in 2-3 weeks
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Cable length:
3 m
Connector 1:
DisplayPort
Connector 2:
HDMI Type A (Standard)
Connector 1 gender:
Male
Connector 2 gender:
Male
Connector 1 form factor:
Straight
Connector 2 form factor:
Straight
Connector contacts plating:
Gold
HDMI version:
2.0b
HDCP:
Yes
HDCP version:
1.4/2.3
DisplayPort version:
1.4
High Dynamic Range (HDR) supported:
Yes
Maximum resolution:
4096 x 2160 pixels
Supported graphics resolutions:
Bandwidth:
18000 MB/s
Maximum refresh rate:
120 Hz
Refresh rate at maximum resolution:
60 Hz
Product colour:
Black
Chipset:
Synaptics - VMR7100
Jacket material:
Polyvinyl chloride (PVC)
Cable type:
Round cable
Colour depth:
10 bit
Colour sampling:
4:4:4
Supported audio channels:
7.1
Converter type:
Active video converter
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T):
-10 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H):
10 - 90%
Cable diameter:
5 mm
Weight:
133 g
Package width:
170 mm
Package depth:
200 mm
Package height:
10 mm
Package weight:
150 g
Compliance certificates:
RoHS
Master (outer) case width:
400 mm
Master (outer) case length:
300 mm
Master (outer) case height:
300 mm