StarTech.com 2-Port DisplayPort MST Hub, Dual 4K 60Hz, DP to 2x DisplayPort Monitor Adapter, DP 1.4 Multi-Monitor Video Adapter w/ 1ft Built-in Cable, USB Powered, Windows Only - Multi Stream Transport Hub (MST14DP122DP) Hub 2 porte
Product image of StarTech.com MST14DP122DP
  • Product image of StarTech.com MST14DP122DP 1
VendorStarTech.com
Product codeMST14DP122DP
Ships in 4-6 bd
Quantity1 pc
Cable length:
0.3 m
Connector 1:
DisplayPort
Connector 2:
2 x DVI
Connector 1 gender:
Male
Connector 2 gender:
Female
Connector 1 form factor:
Straight
Connector 2 form factor:
Straight
Power source:
USB
HDCP:
Yes
HDCP version:
2.2
DisplayPort version:
1.4
Maximum resolution:
4096 x 2160 pixels
Refresh rate at maximum resolution:
60 Hz
Product colour:
Grey
Chipset:
Synaptic VMM5220
Windows operating systems supported:
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T):
-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H):
5 - 90%
Weight:
53 g
Width:
105 mm
Depth:
43 mm
Height:
14 mm
Package width:
142 mm
Package depth:
170 mm
Package height:
30 mm
Package weight:
110 g
Packaging content:
Micro-USB Power Cable
Compliance certificates:
CE, RoHS
Master (outer) case width:
473 mm
Master (outer) case length:
331 mm
Master (outer) case height:
440 mm