Tenda AC8 WiFi Router, Dual Band, 3x RJ45 1000Mb/s
<
>
Images are illustrative. The product shown may differ from the one offered or include components not part of the product set.
VendorTenda
Product codeAC8
Price€37.50
Price (excl. VAT)€30.24
Ships in
3-5 bd
Quantity1 pc
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| AC adapter included | Tak |
| Ethernet LAN | Tak |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Product type | Tabletop router |
| Height | 33,6000 |
| Output voltage | 9,0000 |
| Firewall | Tak |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Tak |
| Firewall security | Forbid WAN PING from internet |
| Width | 200,0000 |
| Depth | 127,0000 |
| 4G | Nie |
| Product colour | black |
| Networking standards | ieee_802_11a, ieee_802_11ac, ieee_802_11b, ieee_802_11g, ieee_802_11n, ieee_802_3, ieee_802_3ab, ieee_802_3u |
| Antenna gain level (max) | 6,0000 |
| Cables included | lan_rj_45 |
| Dynamic DNS (DDNS) | Tak |
| Wi-Fi band | dual_band_2_4_ghz_5_ghz |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4.0000 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN interface type | gigabit_ethernet |
| DSL WAN | Nie |
| Ethernet WAN | Tak |
| SIM card slot | Nie |
| 3G/4G USB modem compatibility | Nie |
| WLAN data transfer rate (max) | 867,0000 |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300,0000 |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867,0000 |
| Top Wi-Fi standard | wi_fi_5_802_11ac |
| Certification | CE, FCC, CCC, SRRC |
| Indication light | Tak |
| Power over Ethernet (PoE) | Tak |
| Output current | 1,0000 |
| Static route | Tak |
| Web-based management | Tak |
| Access Control List (ACL) | Tak |
| System event log | Tak |
| DHCP client | Tak |
| DHCP server | Tak |
| Reset button | Tak |
| Firmware upgradeable | Tak |
| Antenna design | External |
| Wi-Fi standards | 802_11a, 802_11b, 802_11g, wi_fi_4_802_11n, wi_fi_5_802_11ac |
| Package type | Box |
| Security algorithms | wpa, wpa2, wpa2_psk, wpa_psk |
| Quick installation guide | Tak |
| DMZ support | Tak |
| 3G | Nie |
| Antennas quantity | 4.0000 |
| Port forwarding | Tak |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Cabling technology | 10_100_1000base_t_x |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Power source type | ac |
| AC input frequency | 50,0000 |
| AC input voltage | 200,0000 |
| WPS push button | Tak |
Ethernet WAN:
Yes
DSL WAN:
No
SIM card slot:
No
3G/4G USB modem compatibility:
No
Wi-Fi band:
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Top Wi-Fi standard:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
WLAN data transfer rate (max):
867 Mbit/s
Wi-Fi standards:
802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
WLAN data transfer rate (first band):
300 Mbit/s
WLAN data transfer rate (second band):
867 Mbit/s
Ethernet LAN:
Yes
Ethernet LAN interface type:
Gigabit Ethernet
Ethernet LAN data rates:
10,100,1000 Mbit/s
Cabling technology:
10/100/1000Base-T(X)
Networking standards:
IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Port forwarding:
Yes
Dynamic DNS (DDNS):
Yes
Static route:
Yes
3G:
No
4G:
No
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
4
Web-based management:
Yes
Reset button:
Yes
WPS push button:
Yes
Security algorithms:
WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK
Firewall:
Yes
Firewall security:
Forbid WAN PING from internet
Access Control List (ACL):
Yes
System event log:
Yes
DMZ support:
Yes
DHCP client:
Yes
DHCP server:
Yes
Universal Plug and Play (UPnP):
Yes
Product type:
Tabletop router
Product colour:
Black
Indication light:
Yes
Certification:
CE, FCC, CCC, SRRC
Cables included:
LAN (RJ-45)
AC adapter included:
Yes
Quick installation guide:
Yes
Antenna design:
External
Antenna gain level (max):
6 dBi
Antennas quantity:
4
Firmware upgradeable:
Yes
Power source type:
AC
AC input voltage:
200 - 240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Output voltage:
9 V
Output current:
1 A
Power over Ethernet (PoE):
Yes
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T):
-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H):
10 - 90%
Storage relative humidity (H-H):
5 - 90%
Width:
200 mm
Depth:
127 mm
Height:
33.6 mm
Package type:
Box
Number of products included:
1 pc(s)
Harmonized System (HS) code:
85176990
© Icecat.biz