TELTONIKA ATRM50 5G TRANSPORT ROUTER, 4X M12 GIGABIT ETHERNET PORTS, WIFI, DUAL-SIM WITH ESIM, GPS
<
>
Images are illustrative. The product shown may differ from the one offered or include components not part of the product set.
VendorTeltonika
Product codeATRM50100000
Price€1,132.00
Price (excl. VAT)€912.90
Ships in
3-5 bd
Quantity3 pcs
Ships quicker
Teltonika 5G Router for Transportation | ATRM50 | 802.11ac | 10/100/1000 Mbit/s | Ethernet LAN (RJ-45) ports 3 | Mesh Support Yes | MU-MiMO Yes | 5G | Antenna type 4 x SMA for Mobile, 2 x RP-SMA for Wi-Fi, 1 x SMA for GNNS
Product code: ATRM50100000
Product code: ATRM50100000
2 pcs
1-3 bd
€952.30
Teltonika ATRM50 router przemysłowy 5G (ATRM50100000)
Product code: ATRM50100000
Product code: ATRM50100000
1 pcs
3-5 bd
€992.60
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Ethernet LAN | Tak |
| Auto-sensing | Tak |
| Antenna included | Tak |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Product type | Industrial router |
| Height | 47,0000 |
| LED indicators | link, lte, power, status, wan |
| Firewall | Tak |
| Wall mountable | Tak |
| Width | 167,0000 |
| Depth | 113,0000 |
| 4G standard | lte |
| Product colour | black |
| Networking standards | ieee_802_11ac, ieee_802_11b, ieee_802_11e, ieee_802_11g, ieee_802_11k, ieee_802_11n, ieee_802_11r, ieee_802_11s, ieee_802_11v, ieee_802_11w, ieee_802_3, ieee_802_3az, ieee_802_3u |
| VPN support | OpenVPN, OpenVPN Encryption, IPsec, GRE, PPTP, L2TP, Stunnel, DMVPN, SSTP, ZeroTier, WireGuard, Tinc, Tailscale |
| WAN connection type | rj_45 |
| Wi-Fi band | dual_band_2_4_ghz_5_ghz |
| USB 2.0 ports quantity | 1.0000 |
| USB port | Tak |
| Ethernet LAN interface type | gigabit_ethernet |
| DSL WAN | Nie |
| Ethernet WAN | Tak |
| SIM card slot | Tak |
| 3G/4G USB modem compatibility | Tak |
| WLAN data transfer rate (max) | 867,0000 |
| Top Wi-Fi standard | wi_fi_5_802_11ac |
| Indication light | Tak |
| Quality of Service (QoS) support | Tak |
| Web-based setup wizard | Tak |
| Web-based management | Tak |
| Access Control List (ACL) | Tak |
| DHCP client | Tak |
| DHCP server | Tak |
| Reset button | Tak |
| Command-line interface (CLI) | Tak |
| Quick start guide | Tak |
| Cloud-managed | Tak |
| Mobile network generation | 5g |
| 4G LTE category | 19 |
| MU-MIMO technology | Tak |
| Antenna design | External |
| Internal memory type | DDR3 |
| Wi-Fi standards | 802_11b, 802_11g, wi_fi_4_802_11n, wi_fi_5_802_11ac |
| Security algorithms | aes_ccmp, eap_tls, owe, peap, tkip, wpa2_eap, wpa2_enterprise, wpa2_psk, wpa3_eap, wpa3_sae, wpa_psk |
| 5G standard | sub6_nsa, sub6_sa |
| Processor model | mips1004kc |
| Quick installation guide | Tak |
| Housing material | aluminium |
| Full duplex | Tak |
| Flash memory | 16,0000 |
| Processor frequency | 880,0000 |
| Processor cores | 2.0000 |
| On/off switch | Nie |
| Antennas quantity | 7.0000 |
| Load balancing system | Tak |
| Internal memory | 256,0000 |
| Port forwarding | Tak |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Dual SIM support | Tak |
| Cabling technology | 10_100_1000base_t_x |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Built-in processor | Tak |
| International Protection (IP) code | ip30 |
| Power source type | dc |
| Mounting kit | Tak |
| Built-in display | Nie |
| Weight | 550,0000 |