EPS Inkjet Printer Epson SC-P900 (C11CH37402)
Product image of EPS C11CH37402
  • Product image of EPS C11CH37402 1
VendorEPS
Product codeC11CH37402
Ships in 7-10 bd
Quantity5+ pcs
Print technology:
Inkjet
Colour:
Yes
Maximum resolution:
5760 x 1440 DPI
Printing colours:
Borderless printing:
Yes
Total number of input trays:
2
Total input capacity:
120 sheets
Maximum print size:
A2 (420 x 594 mm)
Paper tray media types:
Art paper, Photo paper, Postcard, Roll
ISO A-series sizes (A0...A9):
A2, A3, A3+, A4, A5
Media thickness:
0.08 - 1.5 mm
Ethernet LAN:
USB port:
Wi-Fi:
Mobile printing technologies:
Apple AirPrint, Epson Connect, Google Cloud Print
Product colour:
Black
Built-in display:
Colour display:
Control type:
Touch
Sound pressure level (printing):
41 dB
Power consumption (standby):
1.1 W
Power consumption (typical):
24 W
Power consumption (off):
0.18 W
AC input voltage:
100 - 240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Windows operating systems supported:
Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1
Mac operating systems supported:
Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur
Width:
615 mm
Depth:
368 mm
Height:
199 mm