HP 15-fd0127 15.6" FHD Touch Intel Core i7-1355U 16GB 512GB SSD W11H, Natural Silver
Images are illustrative. The product shown may differ from the one offered or include components not part of the product set.
| General Information |
|
| Manufacturer: | HP |
| Manufacturer Part: | B4HN8UA#ABA |
| UPC: | 198828898210 |
| Product Name: | HP 15-fd0127dx Notebook PC |
| Product Model: | 15-fd0127dx |
| Product Color: | Natural Silver |
| Processor & Chipset |
|
| Processor Model: | Intel® Core™ i7-1355U |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory RAM |
|
| Standard Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR4-SDRAM |
| Occupied Memory Slots: | 2 x 8 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Storage SSD |
|
| Capacity: | 512 GB SSD |
| Optical Drive Type: | None |
| SSD form factor | M.2 |
| Display |
|
| Screen Size: | 15.6" |
| Screen Type: | Full HD IPS |
| Screen Resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touch Screen: | Yes |
| Color gamut | 62.5% |
| Anti-glare screen |